وحیدیه شهریار کجاست ¯/_(ツ)_\¯ نقشه وحیدیه ■ شهرک وحیدیه شهریار / شهرداری وحیدیه شهریار

وحیدیه شهریار کجاست؟

نقشه وحیدیه ■ شهرک وحیدیه شهریار / شهرداری وحیدیه

شهر وحیدیه از جمله مناطقی که دارای سابقه چند هزار ساله می باشد که به علت داشتن آب و هوای مناسب و زمینهای مستعد کشاورزی همواره مورد توجه تهرانی ها و ویلاسازان قرار گرفته است. قدیمی ترین نشانه تمدن بشری را می توان به سکونت سیلک در حدود 3800 تا 4000 سال پیش در این منطقه نام برد که از قدیمی ترین آثار جا مانده تپه باستانی جوقین که بخشی  از آثار آن در موزه ایران باستان می باشد اشاره کرد.
 شهر وحیدیه در سال 1375 از به هم پیوستن پنج روستای جوقین، - شفیع آباد ، قصبه ، قصطانک و اسماعیل آباد تشکیل شد که در فاصله 8 کیلومتری شهرستان شهریار واقع شده است که  ارتفاع آن از سطح دریا 1120متر می باشد.


شهر وحیدیه در داخل اراضی کشاورزی و باغات قرار گرفته و باغات میوه عمدتاً در ضلع  غربی احاطه کرده است. رشد جمعیت شهر وحیدیه در دوره سی ساله را می توان معلول مهاجرت بالای جمعیت از دیگر استان ها به استان تهران و شهرهای اطراف شهر تهران به دلیل دستیابی به منابع اشتغال و افزایش در آمد در شهر تهران دانست لذا گرانی مسکن در این شهرها مهاجران را به سمت نقاط شهری و روستایی پیرامون سوق داده است. جمعیت شهر وحیدیه طبق آخرین سرشماری که در سال 85 انجام گرفت برابر است با 29500 نفر که در سال 55 حدود 3867نفر بوده است، نشان ازروند رو به رشد بالا می باشد. جمعیت بین سنین 10تا 29 سال شهر وحیدیه 4/83 %است که حاکی از ظرفیت بالقوه و بالفعل نیروی کارو تولید است ، که توجه بیشتر مسئولین را طلب می نماید.
از مکان‌های تاریخی موجود در وحیدیه قلعه جوقین، قلعه یزدگرد سوم می باشد و و از مکان‌های زیارتی وحیدیه امامزاده قاسم و مهدی و جعفر را می توان نام برد.

امامزاده قاسم

امامزاده هارون

شهر وحیدیه دارای آب‌وهوای معتدل در بیشتر ماه‌های سال می‌باشد.
تپه جوقین از جمله آثار باستانی دوران ساسانی در شهریار است. قلعه ای عظیم که با همه عوامل ویرانگر مقابله کرده و با عظمت و شکوه دیرینش استوار مانده است. تپه و قلعه جوقین در۱۰ کیلومتری جنوب غرب شهریار در شهر وحیدیه واقع شده است. تپه جوقین یکی از مهمترین و بزرگترین بناهای خشتی منطقه است که برج و باروهای آن و مصالح و خشت های استفاده شده در آن آثار معماری پیش از اسلام را نشان می دهد. سفالینه های کشف شده در تپه جوقین نیز نظر به اینکه هیچکدام از آنها دارای لعاب نمی باشد حائز اهمیت دیرین شناسانه است.

عکس تپه جوقین شهریاربرج مقبره بابا محمود شهریارشهرداری موثرترین سازمانی است که در عمران و توسعه شهر نقش دارد. اگر چه در شهرها سازمانهای دولتی متعدد در عمران شهر به طور مستقیم دخالت دارند و وظایف بخش خود را انجام میدهند،اما توسعه عمومی شهر و بهبود شرایط زیست در قالب برنامه های ایجاد و توسعه،تاسیسات فاضلاب شهر،عبور و مرور و بهبود کیفیت آن،حفاظت شهر،توسعه فضاهای سبز و غیره که در حوزه وظایف سازمانها و ادارات شهر نیست، بر عهده شهرداری می باشد . هر شهرداری با تعریف برنامه ها و بر آورد هزینه ها هر ساله در قالب بودجه اقدام به پیش بینی درآمد و منابع آن می نماید،افزایش درآمدی وکسب آنها عامل اصلی،در تحقق برنامه های اعلام شده توسط شهرداری محسوب میگردد.


عکس های ملک